Wizyta funkcjonariuszek Policji z IPA Irlandia w Jeleniej Górze

Kategoria: Komunikaty Opublikowano: piątek, 21 wrzesień 2018 Janusz Konopnicki

Od 12 września do 17 września 2018r, IPA Region Jelenia Góra gościł w Karkonoszach irlandzkie policjantki z IPA w ramach programu PLACEMENT PROGRAMME. Placement Programme to wymiana stażowa pomiędzy czynnymi funkcjonariuszami polskiej Policji i Straży Granicznej z ich odpowiednikami w państwach partnerskich programu. Warunkiem podstawowym uczestnictwa w wymianie jest członkostwo w IPA oraz stosunkowo krótki, bo maksymalnie 8-letni staż służby.

          We wrześniu 2018r,  policjantki  Grace Heffernan i Siobhain ni Firbhisigh  z IPA w Irlandii, przebywały w Jeleniej Górze przez 5 dni, zapoznając się zarówno ze specyfiką służby w komisariatach górskich i podgórskich, jak również zwiedzając urokliwe zakątki Kotliny Jeleniogórskiej. Opiekunem funkcjonariuszek z ramienia IPA Region Jelenia Góra był kolega Dariusz Barczyński. Funkcjonariuszki Policji z Irlandii, z dużym zainteresowaniem słuchały o pracy polskich policjantów i zapoznawały się z wyposażeniem, zadaniami oraz polskimi uregulowaniami prawnymi związanymi z pełnieniem służby w naszym kraju.

W czasie wolnym, zwiedzały ciekawe miejsca Kotliny Jeleniogórskiej: „zdobyły” Śnieżkę, Szrenicę, Śnieżne Kotły, wodospady: Kamieńczyk i Szklarkę. Zwiedziły również miasta z komisariatami górskimi i podgórskimi: Karpacz ze Świątynią Wang, Kowary z Parkiem Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Jelenią Górę z zabytkową Starówką i urokliwymi Cieplicami oraz Parkiem Norweskim. Policjantki zwiedzały również Salę IPA w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, uwieczniły także swój pobyt w Komendzie wpisując się w Księgę Pamiątkową IPA.

Podczas spotkania z członkami IPA Region Jelenia Góra w Western City w Ścięgnach, przy ognisku i wspólnym posiłku, opowiadały o swojej służbie w Irlandii i jej uwarunkowaniach.

Efektem pobytu naszych koleżanek było nie tylko pogłębienie wiedzy na temat polskiej Policji, ale również integracja, nowe przyjaźnie i kontakty, które w przyszłości pozwolą na częstsze wizyty i spotkania.

 

Małgorzata Gorzelak

zdjęcia - źródło KMP Jelenia Góra

Odsłony: 4523